Niedawno na lekcji wychowawczej wpadliśmy na ciekawy pomysł , każdy z nas przyniesie grę planszową i na kolejnej lekcji podzielimy się na grupy , wylosujemy grę na której będziemy się skupiać.
Ten czas był idealną okazją żeby zintegrować się z klasą i poznać sposoby na spędzanie czasu bez telefonu.
Jak co roku we wrześniu nauczyciele poinformowali nas o niezwykłym konkursie „tęcza”. W konkursie tym można wykazać się wielką kreatywnością jak uczniowie naszej szkoły, jak widać po wynikach prace były naprawdę imponujące.
II miejsce w kraju zdobyła Julia Gwóźdź (kl. 3b1), a wyróżnienia otrzymali: Julia Barszcz (kl. 4b1), Natalia Kosmala (kl. 4b1), Martyna Woszczyna (kl. 3a1), Patryk Jagieło (kl. 2b1), Kalina Paduch (kl. 3b1), Malwina Szmiłyk (kl. 3b1), Wiktoria Jałoszewska (kl. 3b1), Julia Stanecka (kl.1b), Weronika Pocheć (kl.1b), Olszewska Maja (kl.1 b1)Joanna Żak(kl. 2d1)
W dniu 01.06 w naszej szkole odbył się dzień dziecka. Największą atrakcją tego dnia było to, że każda klasa była przebrana za inny film/serial. My wylosowaliśmy barbie, każdy był ubrany na różowo co bardzo się wyróżniało.
Tego dnia w szkole odbywało się wiele innych wydarzeń np. turnieje sportowe lub escape roomy.
Fotorelację z tego wyrzeczenia można zobaczyć na facebooku naszej szkoły .
W dniach 28 maja — 3 czerwca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach razem z opiekunami — Panem Przemysławem Wolszczakiem, Panią Katarzyną Serafin i Panią Mileną Jabłońską — udali się na wycieczkę do Transylwanii.
Program wyjazdu był wyjątkowo bogaty. Zwiedzaliśmy przepiękne rumuńskie miasta, m.in. Kluż Napokę, Sybin, Sighisoarę, Braszów. We wszystkim towarzyszył nam Pan przewodnik, który z chęcią przybliżył nam historię tego niezwykle ciekawego kraju.
W programie było nawet spotkanie z samym Hrabią Drakulą, wizyta w jego domu oraz zamku.
W sobotę nad ranem pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Polski.
W dniach 24 — 26 maja klasy 3a1 wraz z klasą 3b1 udały się na wycieczkę w Pieniny. Wyjazd zorganizował Pan Rafał Sobieraj, który razem z Panem Jackiem Kornasiem, Panią Agnieszką Sołtykiewicz i Panią Ewą Ragan byli opiekunami grupy.
Zwiedziliśmy piękne zamki oraz rozkoszowaliśmy się cudownymi widokami polskich gór.
Dnia 21 kwietnia 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach odbył się dzień otwarty.
Uczniowie wszystkich klas przygotowali dla odwiedzających nas ósmoklasistów przeróżne atrakcje, by przybliżyć im funkcjonowanie naszej szkoły.
Klasa 3a1 o profilu humanistyczno-lingwistycznym zachęciła uczniów ostatnich klas podstawówek do zostania detektywem i rozszyfrowania zagadki, kto był mordercą.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że dzieciaki dołączą do nas we wrześniu!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Bibliotek kl. I C wraz z opiekunami p. Jackiem Kornasiem i p. Agnieszką Sołtykiewicz wzięła udział w spotkaniu w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Młodzież zapoznała się ze zbiorami bibliotecznymi, miała możliwość zapisania się do wypo-życzalni oraz wzięła udział w warsztatach czytelniczych. W drugiej części zajęć uczniowie naszej szkoły obejrzeli film edukacyjny dotyczący historii naszego regionu pt. „Bez prawa do życia”, poświęcony tematyce zagłady Żydów we wsi Tarłów.
W szkole w dniach 28.05-03.06 odbyła się wycieczka za granice naszej kochanej ojczyzny. W skład wycieczkowiczów wchodziło parę osób z klasy 2E1! Cała ekspedycja rozpoczęła się bardzo długą podróżą, aczkolwiek nie przeszkodziło to uczniom pierwszego liceum. Pierwszą atrakcją była rumuńska kopalnia soli, był to start z dużym impetem. Podczas wyjazdu zwiedzili również dom w którym urodził się Vlad Palownik – Drakula. Nie można było narzekać na nudę! Uczniowie zwiedzili 4 na 7 miast Siedmiogrodu, 2 gigantyczne zamki i jeden pałac. Dziękujemy profesorowi Wolszczakowi za zorganizowanie tej wycieczki!
W dniu 01.06 nasza klasa 3B1 przebrała się za Barbie. Każdy z nas ubrał się na różowo, potem wzięliśmy udział w konkursie o niepytajkę. Braliśmy tez udział w wielu zabawach zorganizowanych przez samorząd szkolny i nauczycieli.
Pierwszą połowę czwartego dnia wycieczki spędziliśmy w górach , gdzie dotarliśmy Trasą Transfogarską. Ze względu na trudne warunki pogodowe i zalegający śnieg na trasie pokonaliśmy część trasy autokarem, a następnie kolejką górską wjechaliśmy na wysokość 2000 m n.p.m. gdzie znajduje się Jezioro Balea, o tej porze nadal skute lodem. Mieliśmy też bliskie spotkanie z niedźwiadkiem. Po południu udaliśmy się do miejscowości Sybin i przespacerowaliśmy się na rynek, gdzie znajduje się bazylika Św. Trójcy, wieża ratuszowa, Most Kłamców oraz Kościół Najświętszej Marii Panny. W Sybinie zostaliśmy na ostatni nocleg naszego wyjazdu.
02.03.2023
Piąty dzień naszej wycieczki spędziliśmy na zwiedzaniu miejscowości Alba Iulia, która słynie z twierdzy Alba Carolina z dwiema katedrami – prawosławną i katolicką. Ostatnim punktem naszego programu był gotycki Zamek Korwina w miejscowości Hunedoara
W dniach 28 maja – 3 czerwca uczniowie naszej szkoły i ich opiekunowie: pan Przemysław Wolszczak, pani Katarzyna Serafin oraz pani Milena Jabłońska, mogli poznawać uroki malowniczej Transylwanii.
Dzień 1.
Zwiedzanie Rumunii rozpoczęliśmy się od wizyty w kopalni soli w miejscowości Turda. Mieliśmy tam okazję podziwiać piękne sklepienia solne, skorzystać z atrakcji turystycznych podziemnego parku rozrywki , a także przepłynąć się łódką po podziemnym jeziorze.
Następnie udaliśmy się do miasta Kluż-Napoka zwanego sercem Transylwanii. Zobaczyliśmy tam Plac Zjednoczenia z kościołem Michała i pomnikiem Macieja Korwina, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej , budynek teatru narodowego oraz miejskie mury.
Dzień 2.
Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy miasto Sighisoara, w którym urodził się Wład Palownik – Drakula. W trakcie spaceru zobaczyliśmy gotycki kościół, tzw. szkolne schody, mury miejskie wraz z Wieżą Zegarową, a także odwiedzić dom legendarnego wampira.
Kolejnym punktem wycieczki był Braszów, gdzie mogliśmy podziwiać Czarną i Białą Wieżę, rynek wraz z miejskim ratuszem i licznymi zabytkowymi kamienicami, oraz Strada Sforii – jedną z najwęższych ulic w Europie.
Dzień 3.
Tego dnia odwiedziliśmy miejscowość Bran słynącą z zamku, w którym rozgrywa się fabuła powieści „Drakula”. Następnie udaliśmy się do miasta Sinaia, gdzie mogliśmy podziwiać piękny Pałac Peles – dawną rezydencję rumuńskich królów. Ostatnim punktem programu był kościół obronny w Prejmer.
Dzień 4.
Główną atrakcją czwartego dnia wycieczki była Trasa Transfogarska – druga pod względem wysokości droga kołowa w Rumunii położona ponad 2000 metrów nad poziomem morza. Na szczycie mogliśmy zobaczyć wodospad Balea i jezioro Balea.
Po południu odwiedziliśmy Sybin, gdzie przespacerowaliśmy się piękną ulicą Nicolae Balcescu, zobaczyliśmy rynek z bazyliką Trójcy Świętej , wieżę ratuszową oraz Most Kłamców.
Dzień 5.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy miasto Alba Iulia. Zobaczyliśmy tam twierdzę Alba Carolina z dwiema katedrami – prawosławną i katolicką. Na koniec udaliśmy się do miejscowości Hunedoara, by odwiedzić zamek Korwina ????.
Mimo zmęczenia do Starachowić wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnej energii.
Z okazji dnia dziecka 1 czerwca nasza szkołą zorganizowała konkurs. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie rozpoznać nauczycieli naszej placówki na zdjęciach z dzieciństwa. W konkursie udział wzięło 59 osób. Zwyciężczynią została Anastazja Jasiak z klasy 2d z wynikiem 12/19 poprawnych odpowiedzi. Drugie miejsce zajęła Karolina Niewczas (kl 2d), natomiast trzecie miejsce należy do Dominiki Dwojak z klasy 1e.
W moim ostatnim wpisie w tym roku szkolnym chciałabym opowiedzieć jak 2e spędziła Dzień Dziecka. Zacznę od zawodów sportowych, w których reprezentacja naszej klasy uplasowała się tuż za podium, mianowicie na 4 miejscu. Chłopcy pomimo walki przegrali z klasa 3e, 2a oraz 1e. W tym samym czasie pozostała część klasy przygotowywała escape room dla 3e. Po czym sami rozwiązywaliśmy zagadki od pierwszaków. Dzień upłynął nam na świetnej i niezapomnianej zabawie.
Z okazji tegorocznego dnia dziecka w naszej szkole przewidzianych zostało wiele gier, zabaw i konkursów.
Pierwszą z atrakcji był quiz, którego uczestnicy mieli za zadanie dopasować nauczycieli do ich zdięć z dzieciństwa. Na podium stanęli: Anastazja Jasiak, Karolina Niewczas oraz Dominik Dwojak.
2. Tego dnia odbył się również międzyklasowy Turniej Piłki Koszykowej.
3)Kolejnymi atrakcjami były ecape roomy, gry i zabawy w salach oraz budownie pociągów z kartonu.
4) Ostatnią z atrakcji był konkurs na przebrania za postacie z filmów wylosowanych przez klasy.