Choinki

Dziś zgłębimy temat choinek i odpowiemy na nurtujące pytania: Skąd wzięła się tradycja ubierania ich na święta? Jaka choinkę wybrać, żywa czy sztuczna? Oraz zobaczymy jak wyglądają choinki uczniów naszej szkoły. Tradycja przyozdabiania choinki wywodzi się już z XVI wieku i narodziła się w Niemczech. Z początku dekorowane były jabłkami i papierowi ozdobami. Potem tradycja ta powędrowała do Francji i koniec końców do całej Europy. Do Polski zaś ozdobne drzewka trafiły dopiero w XIX w. Obecnie coraz popularniejsze stają się choinki sztuczne. Występują one w wielu kolorach od klasycznej zieleni po nowoczesną biel. Zakup takiej choinki jest również inwestycja na lata co sprawia że jest to tak wygodna opcja. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić zapachu i wyglądu prawdziwej choinki. Jest to zdecydowanie bardziej czasochłonna i kosztowna opcja. Podsumowując każdy powinien dobrać choinkę pod swoje własne preferencje – żywe dla tradycjonalistów i miłośników klimatu świątecznego, a sztuczne dla wygodnickich z nowoczesnym trybem życia. Teraz przyszedł czas na przyjrzenie się choinkom uczniów naszej szkoły:

Ciekawostka na dziś: Na Ukrainie częstym zwyczajem jest ubieranie choinki w pajęcze sieci oraz bombki przypominające pająki. Ciekawe jak reagują na to osoby z arachnofobią…

Święta w Lo1

Do wnętrza naszej szkoły zawitała świąteczna atmosfera. Przy głównym wejściu oraz na świetlicy została postawiona choinka. Zostały one przyozdobione przez naszych uczniów. Na korytarzu również pojawiły się ozdoby, w postaci aniołków. W niektórych salach też zostały pozostawione świąteczne akcenty. Wesołych Świąt!

Koncert kolęd

22 grudnia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia nasza szkoła zorganizowała koncert kolęd. Odbył się on w kościele pw. Wszystkich Świętych. Z racji na tydzień języków obcych, kolędy śpiewane były w różnych językach świata, dominował język polski, angielski, francuski oraz niemiecki.

W czasie koncertu , jak co roku harcerze ze 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej przekazali nam Betlejemskie Światło Pokoju, które niesione w wielkiej sztafecie przez skautów z całego świata przybyło do nich z Groty Narodzenia Pańskiego.

Koncert Kolęd i Pastorałek 2023

22 grudnia uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w Koncercie Kolęd i Pastorałek. Koncert ten odbył się w ramach obchodów tygodnia języków obcych, dlatego usłyszeliśmy utwory nie tylko w języku polskim, ale też w języku angielskim, francuskim oraz włoskim. 

Wydarzenie odbyło się w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Zaczęliśmy od przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju przez 111ADH występującą w imieniu Starachowickiego Hufca. Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę pod tytułem ,,Wśród nocnej ciszy”.

Po tym utworze wystąpiło wielu uzdolnionych uczniów Jedynki przedstawiając najróżniejsze kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne

Oto kilka zdjęć z występów:

Część naszej niezastąpionej widowni 🙂

Mikołajki klasowe w 3E

Dlaczego mamy w domach choinkę?

Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej oraz znana jest już od XVI wieku. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Należy wspomnieć, że do Polski ten zwyczaj dotarł dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół katolicki tradycję tę jako symbol religijny uznał jednak dopiero w XVIII wieku, bo wcześniej postrzegał to jako rytuał pogański.

Jeżeli przejdziemy do zwyczaju dekorowania to pierwotnie były to najczęściej jabłka i ozdoby wykonane z papieru, a w XVII wieku pojawiły się choinkowe światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. Drzewka ozdabiano również za pomocą smakołyków, takich jak między innymi ciastka, orzechy i pierniczki.

Piekielne jasełka 3B1

W ostatnim tygodniu przed świętami kilkanaście osób z naszej klasy przedstawiło spektakl pt.: „JEDEN-ZERO DLA NIEBA”. Przygotowywaliśmy się do tego przedstawienia przez ostatnich kilka tygodni pod kierunkiem ucznia naszej klasy Patryka Jagieły. Nie wszystko wyszło tak jak chcieliśmy, ale pomimo trudności wykonaliśmy swoje zadanie i mieliśmy przy tym dużo radości 🙂

Szlachetna paczka w 1A

W dniu 15 grudnia kilka osób z naszej klasy wspólnie zapakowało paczki z zakupionymi wcześniej potrzebami chemicznymi Pani Natalii ze szlachetnej paczki. Później przenieśliśmy się na świetlicę, gdzie parę dziewczyn ochotniczo spakowały jedną paczkę, która została. Został nagrany również świetny, świąteczny tiktok na stronę szkoły. Siedem osób wyraziło chęć pomocy przy wypakowywaniu paczek wraz z Panią Agnieszką Sołtykiewicz w Hotel Senator, gdzie zostaliśmy miło przyjęci i ugoszczeni.

Finał konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną

Oto wyniki konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną:

I miejsce- Julia Swat kl. 1C

II miejsce- Iga Dębniak kl. 4D

III miejsce- Nadia Michalczak kl. 1D

IV miejsce- Igor Kozieł kl. 2C

V miejsce Patryk Jagieło kl. 3B

Wyróżnienia:

Bartosz Kozera kl. 1A

Aleksandra Walkiewicz kl. 4E

Ada Bilska kl. 1A

Oliwia Orzeł kl.1B

Marta Młynarczyk kl. 2A

Amelia Stępień kl. 3D

Gabriela Nowak kl. 3A

Filip Sobuta kl. 1E

Wiktoria Błędzińska kl. 1A

Marysia Papucka kl. 1A

Napoleon

8 Grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do kina na film „Napoleon” w reżyserii Ridleya Scotta. Dramat ukazuje drogę Napoleona na szczyt oraz jego dążenie po władzę. W roli znanego nam wszystkim bohatera historycznego wciela się Joaquin Phoenix – aktor nagrodzony w 2020 statuetka Oscara. Film pełny jest dynamicznych scen wojennych oraz taktyk politycznych mimo wszystko nie brakuje w nim miejsca na ukazanie życia prywatnego Bonaparte w tym prawdopodobnie jednej z najważniejszych osób w jego życiu – żony Józefiny.

Ciekawostka na dziś: Czy wiedziałeś że Napoleon Bonaparte panicznie bał się kotów? Miau miau

Bartosz Przesłański członkiem Rady Dzieci i Młodzieży

6 grudnia w Ministerstwie Edukacji i Nauki nasz uczeń Bartosz Przesłański z klasy 2D oficjalnie otrzymał z rąk Przewodniczącej powołanie do Rady Dzieci i Młodzieży RP.

W Radzie zasiada 32 młodych osób, reprezentujących wszystkie 16 województw. Bartosz,  będzie reprezentował województwo świętokrzyskie.  Objął również funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Nowych Technologii, Cyfryzacji oraz Przedsiębiorczości.