Wycieczka klasy 2D i 4E do Warszawy

Dnia 30.11.2022 pojechaliśmy wraz z naszymi starszymi kolegami na wycieczkę do Warszawy. Punktem docelowym wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik oraz spacer po niesamowitym Królewskim Ogrodzie Światła przy pałacu w Wilanowie.

O godzinie 7.30 opuściliśmy nasze miasto i wyruszyliśmy w trasę do stolicy. Około godziny 11.10 weszliśmy do Centrum Nauki Kopernik w którym oglądaliśmy wystawy skłaniające nas do refleksji na temat otaczającego nas świata oraz doświadczaliśmy na własnej skórze zjawisk fizycznych, optycznych itp.

Oto zdjęcia z pierwszej części wycieczki:

Doświadczenia słuchowe
Fontanna powietrzna w Centrum Nauki Kopernik
Stale rosnąca liczba ludności na świecie
Szybkość przyrostu naturalnego na poszczególnych kontynentach
Skala wzrostu stężenia CO2 w atmosferze w poszczególnych latach
Wystawa o Social Mediach-memy

Po pierwszym poziomie – informacyjno-doświadczalne przeszliśmy wyżej – na piętro doświadczalno-eksperymentalne

Czerń i biel ,,na żywo”
Jak zmiana kolru światła wpływa na wygląd kolorowych obrazków?
Jak zmiana kąta padania światła wpływa na wygląd cienia obiektu
Działanie Pryzmatu Newtona
Wyspa, którą mogliśmy sami stworzyć z układanego poziomami piasku
Rysowanie w odbiciu lustrzanym
Kamera termowizyjna

Następnie podczas przerwy pomiędzy wystawami, a seansem w planetarium udaliśmy się do Elektrowni Powiśle

Po wizycie w planetarium pojechaliśmy do Królewskich Ogrodów Światła w Wilanowie

Po wyjściu z Ogrodu udaliśmy się w drogę powrotną do Starachowic podczas której oglądaliśmy pierwszą połowę meczu Polski z Argentyną, który mimo porażki zagwarantował nam przejście do dalszego etapu turnieju.

Konkurs na kalendarz adwentowy w klasie 2D1

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia cztery osoby z klasy 2D1 miały przyjemność brać udział w konkursie ogłoszonym na lekcji języka niemieckiego. Naszym zadaniem było zrobienie kalendarza adwentowego w dowolnej formie.

Przebieg 12 godzinnej pracy uczennic Natalii Strużyny, Agaty Turek oraz Joanny Żak:

Efekt końcowy:

Odliczamy, bo święta tuż tuż…

Wraz ze zbliżającym się grudniem klasa 3A1 w na języku niemieckim wykonała różnorodne kalendarze adwentowe zawierające ciekawostki, słownictwo oraz przysłowia dotyczące obchodów świąt Bożego Narodzenia w Niemczech.
Co ciekawe pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec, a za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga albo te wydrukowane dopiero w 1908 roku w Monachium.
Kalendarze są wyeksponowane w sali nr 13 wraz z pracami innych uczniów naszej szkoły.

Projekt „Rewizja – Pamiętając o przyszłości, przewidując przyszłość”

29 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu „Rewizja – Pamiętając o przyszłości, przewidując przyszłość”, które zostały zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miasta. Do 1 LO zawitali goście mieszkający w mieście Haybes (Francja), w mieście Pollina (Włochy) oraz w regionie Harghida (Rumunia). W spotkaniu uczestniczyli członkowie MRM, uczniowie klasy 3a oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego I LO, którzy przygotowali prezentację na temat historii Polski. Na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się o powiązaniach zagranicznych gości z Polską oraz zarys ich przeszłości oraz ich przodków. Gości przywitał Dyrektor Szkoły – Dariusz Lipiec, a z mową wstępną wystąpił Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych – Marcin Gołębiowski.

Na początku Lisa z Francji przedstawiła historię swojej babci – Jadwigi, która urodziła się w latach 30 XX wieku w Polsce. Podczas II wojny światowej jej rodzice zostali zamordowani przez nazistów i była zmuszona uciekać i szukać lepszego życia. Przez niesamowite szczęście została przygarnięta przez rodzinę z Francji, która zabrali ją do swojego rodzinnego kraju. Historia ta była bardzo wzruszająca i pokazała tragiczne losy wojny oczami zwykłej osoby.

Następnie Ferenc z Rumunii przedstawił historię swojego dziadka, który stał się dla niego wzorem do naśladowania dzięki działalności w ruchu oporu za czasów stalinizmu. Opowiedział też o bardzo ciekawym aspekcie narodowościowym, jako że delegacja z Rumunii reprezentowała region Harghida, gdzie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Węgrzy. Ma to związek z rozpadem imperium Austro-Węgierskiego i traktatem w Trianon, gdzie Węgry straciły terytorium na rzecz Rumunii jednak Węgrzy – Szeklerzy, którzy pozostali na tych terenach pielęgnują swoją tradycję.

Na koniec Dorothea z Włoch zaprezentowała swój film, w gdzie zamieściła wywiady z mieszkańcami Polliny, którzy pamiętają czasy faszystowskie i trudne czasy powojenne. Dzięki temu młodzież miała okazję usłyszeć z pierwszej ręki przerażające historie, które zdarzyły się nie tak dawno temu. Każda historia i każda osoba była unikalna i inspirująca.

Po prezentacjach nadszedł czas na pokazanie historii, tradycji i kulinariów Polski. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Starachowicach przygotowali dedykowaną prezentację o naszej historii oraz quiz dla gości międzynarodowych. Prezentację tańców polskich – Poloneza i Mazurka przygotowali uczniowie jedynki, którzy należą do Zespołu Folklorystycznego „Okrasa”.

Mieliśmy ogromną przyjemność przyjąć zagranicznych gości i posłuchać o ich przeszłości. Mamy nadzieję, że w przyszłości ponownie odwiedzą Polskę!

Olimpiada Solidarności

Odbył się szkolny etap Olimpiady Solidarności. Liczna reprezentacja z naszej klasy wzięła udział w konkursie. Uczniowie przez 60 minut mierzyli się z testem wiedzy, który obejmował historię Polski z lat 1970-1990.
Wszyscy napisali na wysokim poziomie, jednak najlepsze wyniki uzyskali Karolina i Bartek. Obydwoje uzyskali bardzo wysokie wyniki i zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w marcu.
Trzymamy kciuki i gratulujemy!

Sukcesy literackie naszych koleżanek!

Dwie uczennice z naszej klasy odniosły ogromny sukces literacki. Iga Poliszczuk i Joanna Walendzik postanowiły wziąć udział w konkursie literackim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Starachowicach „Rodzino, stań się tym, czym jesteś”. Ich wiersze poruszyły jury, dzięki czemu, udało im się wywalczyć tytuły laureatek w kategorii klas ponadpodstawowych.

Jesteśmy z nich dumni i życzymy im dalszych sukcesów literackich!!!

Andrzejki

25 listopada na szkolnej świetlicy mogliśmy poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom sporządzonym przez uczniów naszej szkoły, zakupić ciasteczka z wróżbą oraz zrobić sobie zdjęcie przy  przygotowanej ściance. Zebrane pieniądze zostaną przekazane schronisku w Rudniku.

Konkurs poetycki

Rodzino, stań się tym czym jesteś!

24 listopada w szkole podstawowej nr 6 w Starachowicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego Rodzino, stań się tym czym jesteś!. Konkurs polegał na napisaniu dwóch wierszy o tematyce rodzinnej. W wydarzeniu wzięło udział wiele uczniów, w tym dwie uczennice naszej klasy: Iga Poliszczuk i Joanna Walendzik, które zostały laureatkami. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukcesy literackie

Osiągnięcia literackie uczniów „Jedynki” 24 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Starachowicach odbył się finał XIV Olimpiady Literackiej „Bądź w domu, bądź tym, kim jesteś”. Z radością informujemy, że dziewięciu uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych i wyróżnionych. Laureatki w kategorii Gimnazjum – Iga Poliszczuk i Joanna Walendzik z klasy II e1, Kinga Śmigielska, Magdalena Białach, Amelia Kozłowska i Bernadetta Lefek z klasy III a1. Uczniowie przygotowują się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki Beaty Berlewicz. Zwyciężyły w tej kategorii: Anna Janaszek i Hanna Zwierz z klasy IIa1, przygotowane przez p. Monikę Moskal. Zwyciężczynią kategorii Liceum – Proza została Julia Łaszewicz z klasy Ic, która przygotowuje się do konkursu pod okiem Agnieszki Pawelec.

Sukces sportowy Jakuba Sendeckiego

21 listopada odbyły się w naszej szkole zawody z tenisa stołowego w których wziął udział nasz kolega z klasy Kuba. Dzięki ciężkiej pracy włożonej w przygotowania udało się mu odnieść sukces a dokładniej zająć 4 miejsce. Jesteśmy strasznie dumni oraz mamy nadzieje że nie przestanie się rozwijać i zobaczymy go na kolejnych turniejach z jeszcze lepszymi wynikami

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 21.11.2022 w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego.

W reprezentacji dziewcząt: I miejsce Aleksandra Piwnik kl. 2e, II miejsce Marcelina Wróblewska kl. 4b, III miejsce Oliwia Piątek kl. 1d, IV miejsce Aleksandra Dekiel kl. 4b.

W reprezentacji chłopców: I miejsce Oliwier Mazonik kl. 4e, II miejsce Kamil Sochacki kl.1e, III miejsce Kacper Grudniewski kl. 4e, IV miejsce Jakub Sendecki kl. 2e.

Sukces sportowy Aleksandry Piwnik

Uczennica klasy 2E1 Aleksandra Piwnik zdetronizowała konkurencje na szkolnym turnieju tenisa stołowego. W finale rozgromiła starszą od siebie Marcelinę. W przeszłości Aleksandra również wygrywała liczne turnieje. Jest trzykrotną mistrzynią gminy Pawłów i zajęła drugie miejsce w półfinałach wojewódzkich. Jesteśmy dumni z sukcesów Aleksandry i cieszymy się że reprezentuje naszą klasę.  

Krzysztof Duś stypendystą Prezesa Rady Ministrów

17 listopada 2022r. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów 186 najlepszym uczniom z naszego województwa – stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W gronie stypendystów znalazł się uczeń klasy 3E1 Krzysztof Duś. Gratulujemy wybitnych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

„Niepodległa, niepokorna…” ♪♪♪

10 listopada, w przededniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięliśmy udział w szkolnym konkursie piosenki patriotycznej, włączając się tym samym w obchody narodowego święta.

Podczas konkursu przy akompaniamencie skrzypiec zaśpiewaliśmy piosenkę „Niepodległa, niepokorna”.

Choć nie zajęliśmy pierwszego miejsca, byliśmy dumni z naszego występu. Pokazaliśmy bowiem nasz patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku Święto Niepodległości obchodziliśmy nietypowo. 10 listopada Samorząd Uczniowski przygotował dla nas Konkurs Piosenki Patriotycznej. Konkurs poprowadziła przewodnicząca samorządu Bogna Błędzińska oraz jej zastępca Krzysztof Duś. W jury zasiedli: Pani Ilona Traczyk drużynowa 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej, Pan Paweł Zieliński nauczyciel wos-u i historii oraz Pani Mścisława Kłaczkowska nauczycielka języka polskiego.

Nasza klasa przedstawiła piosenkę ,, Hej, hej ułani”. Niestety nie zdobyliśmy nagrody, ale mimo to był to bardzo miło spędzony czas.