Projekt „Rewizja – Pamiętając o przyszłości, przewidując przyszłość”

29 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu „Rewizja – Pamiętając o przyszłości, przewidując przyszłość”, które zostały zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miasta. Do 1 LO zawitali goście mieszkający w mieście Haybes (Francja), w mieście Pollina (Włochy) oraz w regionie Harghida (Rumunia). W spotkaniu uczestniczyli członkowie MRM, uczniowie klasy 3a oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego I LO, którzy przygotowali prezentację na temat historii Polski. Na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się o powiązaniach zagranicznych gości z Polską oraz zarys ich przeszłości oraz ich przodków. Gości przywitał Dyrektor Szkoły – Dariusz Lipiec, a z mową wstępną wystąpił Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych – Marcin Gołębiowski.

Na początku Lisa z Francji przedstawiła historię swojej babci – Jadwigi, która urodziła się w latach 30 XX wieku w Polsce. Podczas II wojny światowej jej rodzice zostali zamordowani przez nazistów i była zmuszona uciekać i szukać lepszego życia. Przez niesamowite szczęście została przygarnięta przez rodzinę z Francji, która zabrali ją do swojego rodzinnego kraju. Historia ta była bardzo wzruszająca i pokazała tragiczne losy wojny oczami zwykłej osoby.

Następnie Ferenc z Rumunii przedstawił historię swojego dziadka, który stał się dla niego wzorem do naśladowania dzięki działalności w ruchu oporu za czasów stalinizmu. Opowiedział też o bardzo ciekawym aspekcie narodowościowym, jako że delegacja z Rumunii reprezentowała region Harghida, gdzie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Węgrzy. Ma to związek z rozpadem imperium Austro-Węgierskiego i traktatem w Trianon, gdzie Węgry straciły terytorium na rzecz Rumunii jednak Węgrzy – Szeklerzy, którzy pozostali na tych terenach pielęgnują swoją tradycję.

Na koniec Dorothea z Włoch zaprezentowała swój film, w gdzie zamieściła wywiady z mieszkańcami Polliny, którzy pamiętają czasy faszystowskie i trudne czasy powojenne. Dzięki temu młodzież miała okazję usłyszeć z pierwszej ręki przerażające historie, które zdarzyły się nie tak dawno temu. Każda historia i każda osoba była unikalna i inspirująca.

Po prezentacjach nadszedł czas na pokazanie historii, tradycji i kulinariów Polski. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Starachowicach przygotowali dedykowaną prezentację o naszej historii oraz quiz dla gości międzynarodowych. Prezentację tańców polskich – Poloneza i Mazurka przygotowali uczniowie jedynki, którzy należą do Zespołu Folklorystycznego „Okrasa”.

Mieliśmy ogromną przyjemność przyjąć zagranicznych gości i posłuchać o ich przeszłości. Mamy nadzieję, że w przyszłości ponownie odwiedzą Polskę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *