Dzień Języka Ojczystego

21 lutego 2023 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustawione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W naszej szkole również obchodzono to święto. Klasa 3a w Dniu Języka Ojczystego zajęła się zagadnieniami z zakresu onomastyki, czyli imionami i nazwiskami. Prezentację na ten temat przygotowały: Kinga Śmigielska i Martyna Woszczyna. Na lekcji dowiedzieliśmy się m.in. jakie nazwiska są najkrótsze i najbardziej popularne w naszym kraju. Każdy z nas miał również sprawdzić znaczenie swojego imienia.

W wydarzeniu udział brali również uczniowie z klasy 1d, którzy rozwiązywali zagadki zawierające łamańce językowe oraz znajdowali frazeologizmy zawierających liczebniki.

Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Dlatego trzeba dbać o swój język, bo dzięki temu dbamy o własną tożsamość narodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *