Turniej szachowy online w LO1

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pierwszym turnieju IV Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Zawody odbywały się online.

Ciekawostka: Znany nam przede wszystkim z Fraszek i Trenów Jan Kochanowski, między 1562 a 1566 rokiem opublikował poemat heroikomiczny pod tytułem Szachy. Fabułą utworu jest wydanie królewskiej córki za mąż – w rezultacie swoistego „konkursu” ogłoszonego przez króla, pozostaje dwóch kandydatów, którzy o rękę królewny grają w szachy. Zwycięzca zostanie królewskim zięciem. Dziewczyna przychylna jest jednemu z nich, jednak ten zaczyna przegrywać. Mądra królewna daje mu zawoalowaną radę, w wyniku której wybranek wygrywa. Mistrz Kochanowski nie tylko opisuje polskie ówczesne nazewnictwo szachów, elementy strategii i kulturalne znaczenie gry, ale przy okazji w sposób zawoalowany ironizuje na temat stosunków społecznych.