Marzec 2023 — Klasa 3A1 na wycieczce w kinie

Przetrwać, czyli żyć.

Filip (2022)

Dnia 17 marca 2023 roku klasa 3A1 wybrała się do kina „Helios” na obejrzenie filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Seans był dla nas szansą na poszerzenie wiedzy historycznej, nawet jeśli część osób odebrała tę pozycję negatywnie.

Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart.

Główny bohater

Reżyseria: Michał Kwieciński

Scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz

Gatunek: dramat, wojenny

Produkcja: Polska

Premiera: 15 września 2022 (światowa premiera), 3 marca 2023 (polska premiera kinowa)

Czas trwania: 125 minut

Główna rola: Eryk Kulm, jako tytułowy Filip

Filip

W 2022 r. film został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody indywidualne w czasie festiwalu otrzymali również: za zdjęcia Michał Sobociński, za charakteryzację Dariusz Krysiak, a za rolę tytułowego Filipa Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał Eryk Kulm Jr.

Zwiastun

— Dominika Z.

wpis piąty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *